Vítejte v Centru Eden

V ráji zábavy a poznání na Vysočině.
více zde
Centrum Eden

Vyzkoušejte si, jak se žilo před sto lety

Zámeček dnes slouží jako ukázka dobového bydlení šlechty, která kdysi na místě, kde stojí Centrum EDEN, žila. Vyzkoušejte si to také. 

více zde
Panský dvůr

Podívejte se, kde a z jakých surovin se vaří pivo

V našem malém pivovaru vaříme piva různých druhů. Přijďte se podívat, jak pivovar vypadá a ochutnejte naše pivo.

více zde
Pivovar

Víte, kdo žije v půdě? Najděte odpověď v Příběhu půdy

Vše o půdě a zemědělství zjistíte v Příběhu půdy, kde čeká velká krtčí nora, zemědělské stroje nebo krmicí zvířátka.

více zde
Příběh půdy

Staňte se na chvíli tkalcem, mlynářem či hrnčířem

V Centru EDEN vám ukážeme lidová řemesla, jako je tkadlec, švec, kovář nebo mlynář. Vše si můžete zkusit i vy.

více zde
Horácká vesnice

Naučte se šetřit energii ve vaší domácnosti

Futuristická stavba ekopavilonu vás naučí neplýtvat energií a šetřit vaši peněženku.

více zde
Ekopavilon

Poznejte život na farmě nebo se naučte jezdit na koni

V Centru EDEN chováme hospodářská zvířata, pěstujeme užitečné plodiny a jezdíme na koních. Zkuste si to s námi.
více zde
Farma EDEN
Akce
Dožínky 26. - 26. srpna 2017
Ta pravá oslava jídla a pití v Centru Eden. Ochutnejte ovesné pivo a regionální speciality. Prožijte den ve znamení dožínkových tradic.
Akce
Slavnosti brambor 30. - 1. října 2017
Přijeďte do zábavního a poznávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční Slavnosti brambor, které se konají o víkendu 30. 9. a 1....
Akce
Roh hojnosti 28. - 29. října 2017
Přijeďte do zábavního a poznávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem na Roh hojnosti, tradiční gastronomickou akci, která se koná...
Přednáška - Základy včelařství 5. července 2017
Dne 5. července od 14.00 hod., se uskuteční v seminárním sále Centra Eden přednáška s názvem Základy včelařství.
Přijďte se dozvědět o životě včel. Přednášku povede pan Karel Humplík. Předpokládaná doba trvání je 2 hodiny. 
Vstupné je zdarma. 

Výstava ,, Mámo, táto - pojďme bydlet zdravě! " 1. července 2017
V zábavním a poznávacím centru EDEN bude od 1. července k vidění originální projekt - experimentárium Centra pasivního domu nazvané „MÁMO, TÁTO - POJĎME BYDLET ZDRAVĚ!“. Výstavu budete moci navštívit až do 15.9.
Cílem menší výstavy je vysvětlit výhody a principy moderních pasivních domů. 
 
Co je to pasivní dům? Jak funguje a proč je zdravý? Opravdu se vyplatí respektovat přírodu a při stavbě domu přemýšlet nad pohybem slunce? Vážně se dá dům nafukovat? A co je to tepelný most? Na takové a další otázky odpoví dětem i dospělým experimentárium „MÁMO, TÁTO - POJĎME BYDLET ZDRAVĚ!“, které v Bystřici nad Pernštejnem připravilo Centrum pasivního domu ve spolupráci s centrem EDEN.
 
Výstava je určena pro širokou veřejnost a především pro rodiče s dětmi.  „Ty si mohou hrát a doslova osahat vše důležité, co patří ke stavbě zdravého pasivního domu – natáčí dům ke světovým stranám, třídí vzorky izolací, prosvěcují trojsklo, skládají okenní rám, měří obvod domu, zjišťují, co vyhřeje dům, vláčkem převáží molekuly vzduchu do rekuperace a tak dále“, komentuje jednotlivé panely výstavy David Šimek, hlavní animátor programu. Dále organizátoři připravili originální stolní hru „Stavíme pasivní dům“, pracovní listy i kreslírnu pro nejmenší. Pomocí QR kódu je možné u každého panelu spustit vtipný audio komentář, zvlášť pro dospělé i pro děti.

Ráj zábavy, poznání a inspirace na Vysočině

Vydejte se do ráje poznat minulost, přítomnost a budoucnost

Centrum EDEN v Bystřici nad Pernštejnem se návštěvníkům poprvé otevřelo v březnu roku 2015. Jedinečná tematická linka od minulosti k budoucnosti nabízí mnoho vyžití nejen pro rodiny s dětmi, či školní výlety. Navíc zde několikrát do roka pořádáme víkendové tematické akce, jako například Slavnosti moravského uzeného nebo brambor.

Dříve na místě Centra EDEN stával školní statek, dnes zde seznamujeme návštěvníky s jejich kořeny, a také s budoucností v otázce ekologie a šetrného přístupu k přírodě. Vyzkoušet si u nás můžete lidová řemesla nebo výrobu různých produktů. Naším cílem je vtáhnout návštěvníky do děje interaktivní a zábavnou formou. Neplatí u nás žádné zákazy – vše si můžete ohmatat, očichat, vyzkoušet nebo vyfotit. 

Realizace tohoto rozsáhlého projektu trvala více než osm let. Výstavba Centra EDEN je financována z prostředků Evropské unie a Města Bystřice nad Pernštejnem. Partnery jsou: Kraj Vysočina, ECEAT, SOŠ a VOŠ BnP, Město Bystřice nad Pernštejnem, ROP Jihovýchod a EU.

Partneři projektu

logo-1.png logo-2.png logo-3-(1).png Koruna-vysociny-logo-web.png