Vítejte v Edenu

více zde
Centrum Eden

Vyzkoušejte si, jak se žilo před sto lety

Zámeček dnes slouží jako ukázka dobového bydlení šlechty, která kdysi na místě, kde stojí Centrum EDEN, žila. Vyzkoušejte si to také. 

více zde
Panský dvůr

Podívejte se, kde a z jakých surovin se vaří pivo

V našem malém pivovaru vaříme piva různých druhů. Přijďte se podívat, jak pivovar vypadá a ochutnejte naše pivo.

více zde
Pivovar

Víte, kdo žije v půdě? Najděte odpověď v Příběhu půdy

Vše o půdě a zemědělství zjistíte v Příběhu půdy, kde čeká velká krtčí nora, zemědělské stroje nebo krmicí zvířátka.

více zde
Příběh půdy

Staňte se na chvíli tkalcem, mlynářem či hrnčířem

V Centru EDEN vám ukážeme lidová řemesla, jako je tkadlec, švec, kovář nebo mlynář. Vše si můžete zkusit i vy.

více zde
Horácká vesnice

Naučte se šetřit energii ve vaší domácnosti

Futuristická stavba ekopavilonu vás naučí neplýtvat energií a šetřit vaši peněženku.

více zde
Ekopavilon

Poznejte život na farmě nebo se naučte jezdit na koni

V Centru EDEN chováme hospodářská zvířata, pěstujeme užitečné plodiny a jezdíme na koních. Zkuste si to s námi.
více zde
Farma EDEN
Akce
Slavnosti slunovratu 18. - 19. června 2016
Přijďte do centra Eden oslavit letní slunovrat a prožijte nejmagičtější noc v roce pod širým nebem.  Zažijte svatojánské...
Akce
Dožínky 27. - 28. srpna 2016
Z pole až na talíř. Ta pravá oslava jídla a pití v Centru Eden. Ochutnejte dožínkové pivo a speciality a prožijte den ve znamení...
Akce
Slavnosti brambor 01. - 2. října 2016
Bramborové speciality, soutěže, degustace a k tomu všemu bramborové pivo. Nejen to jsou Slavnosti brambor.
V sobotu od 20 hodin...
Muzejní noc přilákala na 700 návštěvníků 24. května 2016
Do dvanáctého ročníku Festivalu muzejních nocí se tuto sobotu zapojily i tři bystřické muzejní a kulturní instituce. První bystřická muzejní noc přilákala na 700 návštěvníků.
 
Během muzejních nocí, jejichž tradice u nás byla zahájena v roce 2004, nabízejí muzea a galerie po celé České republice nočním návštěvníkům bezplatné prohlídky svých stálých expozic i dočasných výstav a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. V Bystřici nad Pernštejnem se spojily tři kulturní instituce a v sobotu 21. května 2016 od 19 do 24 hodin zdarma otevřely své brány veřejnosti.
Akce s podtitulem „Osvobození trochu jinak…“ tematicky propojila bystřické městské muzeum, muzeum veteránů a centrum Eden. Návštěvníci si mohli prohlédnout ukázku historické automobilové techniky a nechyběli ani vojáci v dobových uniformách. V Městském muzeu se návštěvníci mohli vyfotit s historickými zbraněmi či ve vojenské uniformě, muzeum veteránů nabídlo pohled do vojenského krytu a v centru Eden se promítal unikátní amatérský film zachycující osvobození okolí bystřicka od německé armády. Celá akce vyvrcholila v centru Eden, kde k poslechu a tanci zahrála dixielandová skupina Tata band.
Sami organizátoři byli mile překvapeni, že akce přilákala tolik návštěvníků. „Obzvláště velký zájem mezi návštěvníky sklidila možnost jízdy v historickém autobusu, který spojoval centrum Eden s bystřickým náměstím“, uvádí Jana Večeřová z centra Eden. A dodává, že v příštím roce se tyto tři muzejní a kulturní instituce opět spojí a otevřou zdarma své brány veřejnosti.
 
Více informací a fotografií z proběhlé akce naleznete na www.nocmuzei.cz.
Centrum Eden zve na magické Slavnosti slunovratu 24. května 2016
V noci z 18. na 19. června uspořádá centrum Eden tajemné Slavnosti slunovratu. Těšit se můžete na ohňovou show, noční sběr bylin i svatojánské pivo. Areálem se budou hemžit nadpřirozené bytosti a po západu Slunce vzplanou magické ohně.

Samotné slavnosti začnou až v podvečerních hodinách. Centrum Eden se zahemží tajemnými bytostmi a jen co zapadne slunce, započne ten správný rej. Na nádvoří Panského dvora i v Horácké vesnici zahoří ohně a tu správnou atmosféru doplní i živá hudba, ohňový tanec a tanec lesních víl. „Komu se nebude chtít v noci domů, může si ustlat na bylinkovém seně a ráno zajít na snídani do mlýna,“ uvádí Jana Večeřová z centra Eden.
Po setmění bude pro návštěvníky připravená ohňová show, romantická vyjížďka kočárem a noční sběr bylin, které mají v tuto dobu podle pověstí mimořádnou sílu. Chybět nebude ani noční vypouštění lampiónů přání a vykládání budoucnosti od zkušené kartářky. Pro zajištění štěstí a blahobytu se za okny chaloupek Horácké vesnice rozhoří svíce a návštěvníci si uvnitř namíchají čarovný nápoj, po kterém dámy zkrásní a pánové získají nadpřirozenou sílu.
Od večera až do rána bude pro návštěvníky připraveno i občerstvení. Na nádvoří Panského dvora se budou grilovat vepřové i kuřecí steaky naložené v bylinkové marinádě. Udírna naláká vůní na domácí kořeněné klobásy a cigára. „Pro labužníky chystáme i jehněčí kotletky na grilu marinované v česneku a rozmarýnu,“ dodává Jana Večeřová z centra Eden. Pro děti jsou připravené špekáčky, které si mohou opéct přímo nad ohněm a pro vyznavače zdravé stravy zase zeleninový salát s bylinkovým dresinkem. Na statku v Horácké vesnici se budou péct bramborové placky přímo na kamnech a uvařený bude i čarovný bylinný lektvar, který zahřeje za každého počasí. K tomu všemu se bude čepovat polotmavé svatojánské pivo.

Ráj zábavy, poznání a inspirace na Vysočině

Vydejte se do ráje poznat minulost, přítomnost a budoucnost

Centrum EDEN v Bystřici nad Pernštejnem se návštěvníkům poprvé otevřelo v březnu roku 2015. Jedinečná tematická linka od minulosti k budoucnosti nabízí mnoho vyžití nejen pro rodiny s dětmi, či školní výlety. Navíc zde několikrát do roka pořádáme víkendové tematické akce, jako například Slavnosti moravského uzeného nebo brambor.

Dříve na místě Centra EDEN stával školní statek, dnes zde seznamujeme návštěvníky s jejich kořeny, a také s budoucností v otázce ekologie a šetrného přístupu k přírodě. Vyzkoušet si u nás můžete lidová řemesla nebo výrobu různých produktů. Naším cílem je vtáhnout návštěvníky do děje interaktivní a zábavnou formou. Neplatí u nás žádné zákazy – vše si můžete ohmatat, očichat, vyzkoušet nebo vyfotit. 

Realizace tohoto rozsáhlého projektu trvala více než osm let. Výstavba Centra EDEN je financována z prostředků Evropské unie a Města Bystřice nad Pernštejnem. Partnery jsou: Kraj Vysočina, ECEAT, SOŠ a VOŠ BnP, Město Bystřice nad Pernštejnem, ROP Jihovýchod a EU.

Partneři projektu

logo-1.pnglogo-2.pnglogo-3.png